• 2.HARMANCIK BULUŞMASI
  • 19 TEMMUZ 2015 PAZAR
  • BEDAN KÖYÜ
  • Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
  • 2. HARMANCIK BULUŞMASI
  • 19 TEMMUZ 2015 PAZAR GÜNÜ HARMANCIKTA
  • 2.HARMANCIK BULUŞMASI
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun Terbiyesini Televizyona Bırakmayın

 Televizyon; modernleşen dünyada her yerde kolayca bulunmasıyla en yetkin ve popüler boşa zaman geçirme makinesi. Scientific Amerikan Dergisi’nin bir araştırmasına göre iş ve uykuyu bir kenara bırakacak olursak, insanların vaktini en fazla işgal eden meşgalenin tv izlenmesi olduğu ortaya çıktı.

 

-Ülkemiz Dünya Ülkeleri Arasında Tv İzlemede İkinci Sırada

Ülkemizde kişi başına günlük tv seyretme süresi 4 saat.Nüfusumuzun %20 si ise 5 saatten daha fazla zamanını tv karşısında geçiriyor.Bu özelliğiyle insanımız an çok tv izleme oranına sahip olan Amerikan halkının en yakın takipçisi.Sonuçlara bakılırsa toplum olarak boş vakitlerimizi, dolu dolu tv izleyerek değerlendiriyoruz.

 

-Televizyon Aile Reisliğini Çoktan Devralmış Görünüyor

Araştırmalara göre evlerimizin % 80 ninde iki veya daha fazla tv bulunmakta.Bunlardan birisi ortak kullanılan salonda diğeri mutfakta ya da diğer odada bulunuyor.

Görünen o ki eskiden aile reisi ve aile büyüklerinin yer aldığı baş köşe şimdilerde televizyona ait.Aile fertleri birbirlerinden daha çok tv ekranı başında vakit geçiriyor.Neticede aile bireyleri arasında var olması gereken sohbet ve iletişim televizyonun tekeline bırakılmış durumda.Ne yazık ki bundan en çok zararı tv başına terkedilen çocuklar görüyor.

 

-Tv Başında Unutulan Yalnızlığa Mahpus Çocuklar

Şimdiki çocukların kendilerinden birkaç nesil öncesi çocuk olanlar kadar aileleriyle yeterince vakit geçiremediği aşikar.Zira modern çağın(!) getirdiği şartlar ile beraber artık annelerde çalışmak zorunda(!).Bir de çocuğun ebeveynlerini tek görebildiği akşam vakitlerinde annenin izlenecek dizileri, babanın takip etmek mecburiyetinde(!) olduğu haberleri, maçları olunca, çocuk ebeveynlerinden tamamen mahrum kalıyor.Hal böyle olunca anne-baba ilgisinden yetim kalan bu yalnız çocukları avutmakta başta televizyon ve diğer teknoloji harikası anaç makinalara düşüyor.

 

-Çocuğunuzu Tv Başında Bırakırken Bir Kez Daha Düşünün

Televizyonun verdiği zarar sadece çocuğu yalnızlığa itmekle kalmıyor bilinen ve bilinipte görmezden gelinen birçok zararı var.Mesela çocuk etrafıyla ilişki kurarken, oyun oynarken, dokunurken dünyayı tanır ve beynindeki sinir hücreleri arsında yeni bağlantılar oluşur.Oysa tv izlerken ise tek taraflı veri akışı olduğu için bu yeni bağlantılar yeterince oluşamaz ve çocuğun beyin hacmi normale göre % 20-30 oranında küçük kalır.

California da yapılan araştırmalara göre tv seyretme oranı ile sınav sonuçlarının düşmesi doğru orantılı.Ayrıca çok tv izleyen çocuklarda sözlü ifade kabiliyeti ve matematik becerisi daha geride kalıyor.

 

-Ergenliğe Girme Yaşını Düşürüyor

Çağımız çocuklarının başına musallat olan en ciddi problemlerden birisi de erken ergenlik.Öyle ki daha çocukluklarını yaşayamadan ergenliğe giriveriyorlar.Bunun birçok sebebi varsa da en önemli sebeplerinden birisi tv.Gerek yaydığı ışınların hormonal dengeyi bozması, gerek ekranlardan eksik olmayan cinsel içerikli

mesajlara ve uyarılara maruz kalma(kontrolümüzün tamamen dışında kalan sesli ve görsel subliminal cinsel içerikli mesajlar da dahil) erken ergenliğe sebep oluyor.

 

-Sonuç

İnsandaki kişilik, karakter ve zeka gelişiminin yanında, manevi dinamiklerinin de temeli çocukluk döneminde atılır.Bu dönemde verilen eğitim ve terbiye kişinin hem dünyasını hem sonsuz hayatını şekillendirir.Bu paha biçilemez sermaye televizyonun ve teknolojinin tekelinden alınmalı,insan hayatının en kıymetli devri olan, çocukluk devrini bunlarla harcanmasına izin verilmemelidir. Bunda ise en önemli görev anne babalara düşmektedir.

Bu konuda son sözleri büyük İslam alimi İmam Gazali’nin yüzyıllar öncesinden bize seslendiği, büyük eseri ‘İhya-u Ulumid-din’ de geçen sözlerine bırakıyoruz:

”Çocuk, anne ve babanın yanında ilahi bir emanettir. Onun kalbi safi bir cevherdir. Her türlü nakış ve suretten boş, nakşedilen her şeyi kabule musaid, her şeye meyl eder vaziyettedir. Kendisine iyilik telkin edilir ve iyi işler yaptırılırsa, çocuk iyi bir insan olarak yetişir, dünya ve ahirette sevaba ulaşır.

Bunun için daha ilk günlerinde çocuğun terbiyesine ehemmiyet vermeli…Mühim olan, daha ilk anlarında çocuğu ele alıp yaşına ve başına göre terbiyesiyle meşgul olmaktır. Çünkü onun bir safi cevher olarak yaratılan kalbi hayrı da şerri de kabüle müsaittir. Ancak anne ve babası onu istedikleri tarafa çevirir.1’’

Yazının Kaynağına Ulaşmak İçin........


Yorumlar - Yorum Yaz